Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Këshilla pë ty...

Shko poshtë

Këshilla pë ty... Empty Këshilla pë ty...

Mesazh  Admin Thu Jan 28, 2010 5:07 pm

بسم الله الرحمن الرحيم

Këshilla pë ty... 75379559

Përgaditu për më të rëndën dhe do të përfitosh ndjenjën e lehtësimit.

Mos u bëj ankuese e bezdisshme dhe e tepërt.

Nuk i takon njeriut të humbasë gjymën e jetës në armiqësi.

Numëro dhuntitë e All-llahut xhel-le xhelaluhu në vend që të numërosh dëshprimet dhe lodhjet e tuaja.

Këshilla pë ty... 33379569

السلام عليكم ورحمة الله وبراكاته

Këshilla pë ty... Hhhhhhu

Frikësoju vetëm All-llahut(subhane we teala) dhe dije se një ditë do te japësh llogari para Tij.


Kërko nga All-llahu(subhane we teala) falje mëkatesh se Ai pranon pendimin, por të jesh e vendosur se më nuk do t'i përsërisësh gabimet.


Dije se All-llahu(subhane we teala) vëzhgon çdo hap tënd.

Këshilla pë ty... 526469q3tu318ut7

Këshilla pë ty... 133a8a605cho8eb9ue8

Mëso sa më shpejt të falesh (nëse akoma nuk din) dhe filloja të falurit, sepse ky është një ndër kushtet për të qenë muslimane. Me anë të të falurit do ta pastrosh shpirtin dhe trupin, e nga ana tjetër nuk do të të ngelë kohë për gjëra të kota.

Këshilla pë ty... 556r

Lexoje Kur'anin sa më shpesh që të njohtohesh me urdhërat dhe ndalesat e All-llahut(subahne we teala). Gjithashtu lexo libra që përmbajnë Hadithe të vërteta (fjalë të Muhammedit salAll-llahu alejhi we sel-lem) sepse këto më së miri e shpjegojnë Kur'anin.

Këshilla pë ty... Bbbk

Ruaju nga mendjemadhësia, se mendjemëdhenjtë i urren çdo njeri.

Mos gënjej, mos përqesh dhe mos u bë dyftyrësh, se këto ta nxijnë nderin, ndërsa i bën njerëzit që ta humbin respektin ndaj teje.

Asnjeherë mos u bë kokëfort dhe mos hy në konflikt me shokët, por nëse vjen deri te konflikti sillu sa më butë (ashtu siç i përngjan një muslimani) se vetëm në këtë mënyrë mund të ngadhnjesh.

Këshilla pë ty... 49499kyb53hodam

Mos përgojo (kjo bëri kështu, ajo bëri ashtu) qoftë edhe nëse je në të drejtë dhe mos paragjyko, sepse shpesh këto janë mëkate dhe traditë e injorancës.

Bëhu e drejtë dhe e vendosur, stabile në qëndrimet e tua, por kur ta shohësh se ke gabuar, pranoje haptazi.

Kurre mos shpif. Shpifja është është mëkat edhe më i madh se përgojimi.

Këshilla pë ty... 90623650

Pranoje të vërtetën pa marrë parasysh se kush ishte thënësi i saj, i vogël apo i madh, dhe ruaju nga kokëfortësia dhe mendjemadhësia!


Nxito në punët e mira sepse do të shpërblehesh dhe do të arrish shpërblimin [sevapin] e të gjithë atyre që marrin mësim prej teje!.


Praktikoje faljen e namazit në xhami, me kohë dhe me xhemat, e veçmas namazin e jacisë dhe atë të sabahut!

Këshilla pë ty... Strong>if
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 187
Join date : 16/12/2009
Age : 35
Location : Prizren

http://forum-nektariidituris.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi