Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A lejohet Festimi i ditëlindjes

Shko poshtë

A lejohet Festimi i ditëlindjes Empty A lejohet Festimi i ditëlindjes

Mesazh  Admin Thu Jan 28, 2010 5:00 pm

A lejohet Festimi i ditëlindjes


Është pyetur Shejkh Abdurrahman el-Xhibrijn (Allahu e ruajt).

Në vendet tona adet(zakon) është që ç'donjëri prej nesh kur e ka ditëlindjen e tij, organizon mbledhim me njerëz dhe aty i fik qirat, kam dëgjuar se kjo me sheriat nuk lejohet, a lejohet kjo punë sipas sheriatit, dhe a lejohet me prezentu në këto festa nëse më bën ftesën dikush?Allahu ju shpërbleftë.

Përgjigjia:ky është adet(zakon ) i keq dhe është bidat(risi) e urrejtur, Allahu nuk ka zbritur diqka të tillë,si psh, festa me data të caktuara.

Transmetohet në hadith që banorët e Medinës kanë pasur dy festa në kohën e injorancës luanin e gëzoheshin me ato dy festa, Allahu [Subhanehu ve Teala] u'a zëvendësoi me dy festa që janë në sheriatin islam, dhe nuk ka asnjë transmetim në sheriat për të ashtu quajturat fetsa e ditëlindjes, dhe askush prej sahabëve nuk e ka bërë një gjë të tillë e as prej të parëve tanë, dhe nuk lejohet në sheriat festimi i këtyre festave,gjithashtu nuk lejohet edhe prezentimi në këtë festë, e as me i uru të tjerët për këtë dhe të ngjashme me të, për arsye se janë gjëra të ndaluara.

Allahu e din më së miri.

Sylejman Jashari

Shoqata Realiteti
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 187
Join date : 16/12/2009
Age : 34
Location : Prizren

http://forum-nektariidituris.tk

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi